Skip to main content

Wizyta Li Ang w Polsce

W trakcie swojego pobytu w Polsce na zaproszenie Zakładu Sinologii UW Li Ang odwiedziła trzy różne ośrodki akademickie, w których wygłosiła wykłady na temat swojej twórczości i sytuacji społeczno-politycznej Tajwanu.

Pierwszą instytucją odwiedzoną przez Li Ang był Zakład Sinologii i Japonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, w którym pisarka spotkała się 22 maja ze studentkami i studentami, a także opowiedziała o związkach literatury, polityki i feminizmu na Tajwanie, w błyskotliwy sposób wiążąc ze sobą wszystkie trzy tematy. Wizyta poprzedzona była również zwiedzaniem Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu, które zrobiło na Li Ang wielkie wrażenie i stało się jednym z tematów spotkania w Krakowie. Komentując współczesną rzeczywistość polityczną, pisarka upomniała, by za wszelką cenę nie dopuścić, aby „Auschwitz nie powtórzyło się na Tajwanie lub gdziekolwiek indziej”.

Kolejnym punktem w podróży Li Ang po Polsce był Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu. Na zorganizowanym z tej okazji 24 maja seminarium pisarka po raz kolejny opowiedziała o kontrowersjach politycznych i społecznych, jakie otaczały jej twórczość na Tajwanie, wysłuchała również przygotowanych przez studentki i studentów prezentacji.

25 maja w Auditorium Maximum Uniwersytetu Warszawskiego Li Ang wygłosiła najważniejszy wykład w trakcie swojego pobytu w Polsce: Literatura tajwańska – płeć i polityka. Spotkanie przyciągnęło tłumy – słów pisarki słuchało ponad sto pięćdziesiąt osób. Li Ang z niezwykłą swadą, naturalnością i zapałem przedstawiła różne reakcje, z jakimi spotykało się jej pisarstwo przez lata i kontrowersje, które wywoływały jej bezkompromisowe książki. Bardzo dużo uwagi poświęciła również pozycji kobiet na Tajwanie i związkom między płcią a polityką. Podobnie jak na wcześniejszych spotkaniach, jej apel do czytelników i czytelniczek dotyczył przede wszystkim sytuacji politycznej Tajwanu i nadziei, że nie doświadczy go w przyszłości katastrofa wojny.

Dzień po spotkaniu na Uniwersytecie Warszawskim Li Ang wzięła również udział w Międzynarodowych Targach Książki w Pałacu Kultury i Nauki, gdzie spotkała się z czytelnikami i czytelniczkami, a także wzięła udział dyskusji wokół wydanego przez Państwowy Instytut Wydawniczy przekładu swojej powieści Żona rzeźnika. Rozmowę poprowadził prof. Marcin Jacoby, a udział w niej wzięła również tłumaczka Li Ang na język polski, Maria Jarosz. Po wydarzeniu pisarka podpisywała również egzemplarze powieści.

 

Kalendarium pobytu Li Ang w Polsce

 

  • 22 maja – Zakład Sinologii i Japonistyki, Uniwersytet Jagielloński

    10:00–12:00 – wykład To co najważniejsze w moim pisarstwie
  • 24 Maja – Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu

    11:30–14:00 – sympozjum poświęcone literaturze tajwańskiej i twórczości Li Ang, która podzieli się ze studentami swoimi komentarzami na temat ich wystąpień i na temat ważnych prądów literatury tajwańskiej
  • 25 maja – Zakład Sinologii, Uniwersytet Warszawski

    13:30–15:30 – wykład Literatura tajwańska – płeć i polityka

    Auditorium Maximum Uniwersytetu Warszawskiego
    Sala A

  • 26 maja – Międzynarodowe Targi Książki

    17.00–18.00 – podpisywanie polskiej edycji książki Żona rzeźnika
    18.00–19.00 – spotkanie z czytelnikami i czytelniczkami

    Pałac Kultury i Nauki
    Sala Kopernika