Skip to main content

Li Ang (Shi Shuduan)

Li Ang (Shi Shuduan) – pisarka urodzona w 1952 r. w Lugang na Tajwanie. Studiowała filozofię na Uniwersytecie Kultury Chińskiej na Tajwanie i teatrologię na Uniwersytecie Oregonu w Stanach Zjednoczonych. Wiele lat wykładała na Uniwersytecie Kultury Chińskiej. W jej twórczości widoczne są inspiracje zachodnim modernizmem. Często skupia się na problemie pozycji kobiety w modernizującym się społeczeństwie tajwańskim. Z powodu doboru tematów oraz licznych opisów scen seksu i przemocy jej twórczość budzi kontrowersje wśród tajwańskich czytelników.

Do jej najbardziej znanych utworów należą: Czarowny ogród, Ciemną nocą, Widzialne duchy, Śpiący królewicz. Ciesząca się największą popularnością powieść Żona rzeźnika została opublikowana m.in. w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Francji, Niemczech, Japonii, Holandii, Szwecji, Hiszpanii, Włoszech, Korei Południowej, Polsce, Czechach, Estonii. Żona rzeźnika, Xilian i Ciemną nocą doczekały się adaptacji filmowych i serialowych. Kadzielnica w Beigang została opublikowana w formie komiksu. Erotyczną ucztę kochanków wystawiano w Paryżu.

W 2004 r. Li Ang została odznaczona Orderem Sztuki i Literatury przez francuskie Ministerstwo Kultury. W 2016 r. Narodowy Uniwersytet Chung Hsing nadał jej tytuł doktora honoris causa. W 2018 r. otwarte zostało Muzeum Li Ang przy Narodowym Uniwersytecie Chung Hsing.